Nõmme loodusmaja avati 15.aprillil 2003 Tallinna Nõmme Noortemaja (nüüd Nõmme Huvikool) ja Nõmme LOV ühiste jõududega. Loodusmaja asub Õie tn 14 mändide all väikese aia sees vanas 2-kordses hoones – kunagine eramu, hilisem Nõmme haru-raamatukogu. Pärast remonti sai noorte kasutusse 2 õppeklassi ja elavnurk, lisaks on majas veel ruumid raamatutele ja varustusele. Igapäevaselt tegutsevad siin esmaspäevast reedeni tunniplaani alusel Tallinna Nõmme Huvikooli ringid 

Õie tänava majas töötab 2023/24 õppeaastal 5 õpetajat ja 10 loodusringi – iga huviline leiab endale sobiva aja ja juhendaja. 2007 aastal asutatud MTÜ Nõmme Loodusmaja  (nommeloodusmaja@gmail.com +372 55639249) viib samas läbi atesteeritud loodushariduslikke õppeprogramme “Loomariigi mitmekesisus” ja “Kalade praktikum” .

Erinevate projektide ning rahastajate toel, tänu siin tegutsenud ja tegutsevate inimeste tublile tööle on aastate jooksul loodusmajast saanud Nõmmele omaselt väike ja kodune loodushariduskeskus.

Nõmme loodusmaja omapära on elavnurga olemasolu. Seal elab mitukümmend elusolendit kümnetest eri liikidest. Loodusmaja loomadest tuntuim oli pruun-harjasvöölane Nuhvik, keda on nähtud aastate jooksul koolides, kogukonnaüritustel ja televisioonis. Nüüdseks on looma vaim juba kuskil kaugel, materjaalne osa temast aga ikka veel loodusmajas aukohal. Siin näete loodusmaja õpilaste filmi Nuhvikust (juhendaja Eva Luure) – NUHVIKU FILM

Ealiselt on vanim meie loomadest umbes 70-aastane kesk-aasia kilpkonn, kelle tõi loodusmajja üks vanaproua – temal endal polnud enam jaksu looma eest hoolitseda. Viimastel aastatel on elavnurgale lisandunud õuepuurid, kus elavaid küülikuid ja kanu käivad igapäevaselt uudistamas ka ümbruskonna pered.

2003 & 2004

Märts

Loodusmaja enne avamist

Enne loodusmaja avamist toimus tollase Nõmme noortemaja loodushuviliste laste ringide töö Mai tn hoone keldris. Seal elasid laste rõõmuks ka mitmed loomad – hiired, rotid, merisead, küülikud, chinchillad.

2003

Rohetalgud

Keskkonnaministeeriumi info-osakonna rahvas käis 2003 kevadel abiks vastremonditud loodusmaja hoovi ja lähima roheala koristustalgutel – ehitajatest oli maha jäänud hulgaliselt klaasi ja muud materjali, mida me lastega koristada poleks saanud. Tol ajal polnud õuel veel aeda ümber.

Aprill

Loodusmaja avamine

Loodusmaja avati pidulikult 15.apr 2003.a. Noortemaja tollane direktor Priit Pramann pidas avakõne (pildil). Maja avamisel olid seal sees vaid taimed, loomad ja lapsed, mööblit ega õppevahendeid veel polnud. Aga kuna oli soe kevad, tegutsesime põhiliselt õues.

Detsember

Loodusmaja esimesed jõulud

2003.aasta lõpus oli meie alumine korrus täpselt nii tühi, kui siit fotodelt paistab. Tühjal ruumil on omad eelised – tõime tuppa paar pakki heinu (õlgi ei suutnud tookord kuskilt hankida) ning lapsed ja loomad said vana näärikombe kohaselt paar nädalat heintes möllata.

2004

Esimene linnalaager

Järgmiste jõulude aegu 2004.aastal oli tegevust sees rohkem – toimus loodusmaja esimene linnalaager. Noortemaja villastuudio õpetaja Katrin Lengi käe all õpiti villast kaunistusi tegema. Loodusmaja seinad olid kujundatud näidistega villastuudio töödest. Sellesse keskkonda sobisid suurepäraselt rahvalikud mängud.

[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]

2012

2012

Rohenurk ja akvaarium

Aasta 2012 algus. Alumise korruse õpperuum nägi välja selline: rabanurk koos suure (tolle aja kohta) puutetundliku ekraaniga ning kuning-boa terraarium ja akvaarium.

2012

Ühislooming ja loodusprogrammid

Kahte korrust ühendav trepikäik oli meie tollase kunstiõpetaja Katrini ja loomaaia kunstniku Nora ühislooming. Meile tundus, et ülekohtuselt vähe pööratakse loodushariduses tähelepanu veealusele maailmale ja see oli meie panus olukorra parandamiseks. Siis hakkasime ka loodusmajas läbi viima loodusharidusprogramme kaladest ja Läänemerest.

[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]

2020

2020

COVID-19

Aasta 2020 algas koronaga. Üle elati kevadine eriolukord, mille põhjuseks COVID-19. Maja näeb samasugune välja, tara on 17 aasta jooksul hoolimata peitsimisest ja värvimisest pisut lagunema hakanud, õue keskel asub turvaline lõkkeplats ja lisaks jänesepuuridele on tekkinud ka kanapuur – kanad on koroonaajastu uued üleilmsed lemmikloomad, kuidas siis meiegi ilma saaks olla.

[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]