Näitus bakterite ja inimese kooselust.

Tervishoiumuuseumi näitus räägib sellest, kuidas meie keha mikroobikooslused mõjutavad meie tervist ja heaolu. Sellelt näituselt saad teada, mida on võimalik igaühel meist ise ära teha, et meie mikrobioom oleks tasakaalus.

Näitused on kõigile TASUTA.

Näitused avatud:
✺ Tallinna Nõmme Huvikoolis, Nurme 40 E – R kell 10:00 – 19:00
✺ Tallinna Pääsüla koolis, Vikerkaare 10 E – R kell 10:00 – 19:00

Gruppidel palume külastuse kooskõlastada: Monika Paletzky ☏ 5635 0001, monika.paletzky@nommehuvikool.ee ja Kristiine Vahtramäe ☏ 5690 6778, kristiine.vahtramae@paaskyla.edu.ee 

✺✺✺✺✺✺✺✺✺✺✺

Maakera on mikroobide planeet, millel elamiseks vajab iga organism oma kaitsvat mikroobikooslust. Sajad inimesega koos elavad bakteriliigid võivad nimetada meie keha oma koduks. Nad elavad, paljunevad ja surevad meie peal ja sees nii, et me sellest arugi ei saa. On aeg harjuda mõttega, et sa pole kunagi üksi, vaid kannad oma mikroobikogukonda alati kaasas.

Aastakümneid oleme elanud teadmisega, et „hea bakter on surnud bakter“. Viimaste aastate uuringud on aga tõestanud vastupidist. Inimese keha bakterikooslused mängivad olulist rolli enesetunde ja tervise kujunemisel. Nad on head „sõbrad“, kelle mitmekesine ning elurõõmus kogukond toetab meie keha tegevust ja aitab võidelda haigustekitajatega. See on vana sõprus, mille olemasolust ja tähtsusest hakkame alles nüüd aru saama.

Mina, superorganims!

Viimase saja aastaga on tasakaal inimeste bakterikoosluses muutunud. Me elame steriilsemas maailmas, sööme vähem elu toetavat toitu ning tarbime palju ravimeid, mistõttu oleme kaotanud mitmeid kasulikke bakteriliike ja kasvatanud ohtlikke, ravile allumatuid mikroobe. Selleks, et mikrobioota oleks tasakaalus, tuleb panustada kasulike bakterite vajadustele. Me ei tea veel paljut, kuid siiski piisavalt, et mõista, kuidas nende eest paremini hoolitseda.

Me sõltume mikroobidest
ja parim, mis me teha saame,
on enda huvid nende huvidega ühitada!

Näitus sündis koostöös TFTAK-i ja Biokompetentsikeskuse mikrobioloogidega.

Mina, superorganims!

Me elame bakterite keskel. Neid on rohkesti kõikidel esemetel, samuti õhus, mullas, vees või toidus. Bakterid on väikesed, üksikult neid palja silmaga ei näe. Ometi teame, et ilma nendeta ei oleks elu Maal võimalik. Bakterid on elanud Maal sadu miljoneid aastaid enne inimest ja nüüdki elavad koos inimesega tihedas sümbioosis. Nad moodustavad hoomamatult suure kogukonna ning elavad, paljunevad ja surevad meie sees nii, et me sellest arugi ei saa.

Käesoleval näitusel on kesksel kohal inimene ja tema sees elutsevad bakterid, mille mass võib ulatuda ligi kilogrammini. Neid leidub kõikjal meie sees ja peal– kõige rohkem aga suus, soolestikus ja nahal. Bakterid on võimekad – nad suhtlevad omavahel ja meie organismiga ning mõjutavad meie tervist ja heaolu. Enamik meie sees olevaid baktereid on kasulikud – nad aitavad lagundada toitaineid, mille lagundamiseks inimesel endal ensüümid puuduvad, ja läbi selle toodavad vajalikke vitamiine, hormoone ja signaalmolekule. Osad bakterid on kahjulikud ja võivad põhjustada meile tervisehäireid. Selleks, et haigustekitajad võimust ei võtaks, tuleb panustada heade bakterite vajadustele.

Viimase 100 aastaga on tasakaal inimeste bakterikoosluses muutunud. Me oleme kaotanud sadu kasulikke bakteriliike ning jõudnud tõsiste terviseprobleemideni. Ülekaalulisus, rasvumine, diabeet, autoimmuunhaigused, allergiad, astma, vähid on sellised haigused, mis vaevasid 100 aastat tagasi väheseid, kuid tänapäeval üle poole Lääne ühiskonna elanikest. Sellise suuna terviseprobleemides ja bakterite hävingus on põhjustanud suured muudatused meie elus: sündimise ja elu alguse muutus (keisrilõige, pudelitoit), hügieenistandardite muutused (antimikroobsete ainete kasutamine kodukeemias), rafineeritud, töödeldud ja kauasäilivate toiduainete söömine, suurenenud ravimite, eeskätt antibiootikumide mittesihtotstarbeline kasutamine, intensiivpõllumajandus, õhusaaste, tubane elu ning istuv eluviis.

Kas ja kuidas on võimalik taastada mikrobioomi, kuidas mikrobioom mõjutab meie tervist ning mida iga inimene ise saab teha, et tema mikrobioom oleks terve, saad teada sellelt näituselt.

Näitus sündis koostöös TFTAK-i ja Biokompetentsikeskuse mikrobioloogidega.

Vaata ka VIDEOSID BAKTERITEST!

 

Mina, superorganism!